Máte dotaz?

9.11.2015 | Afty

Afty

Bývá to tak - dlouho nic, a pak během víkendu čtyři případy. Tentokrát to byly afty. Pro jistotu - jsou to malé bílé až nažloutlé plošky v ústech, které hodně bolí a dávají o sobě vědět při doteku - při jídle, mluvení, líbání. Vždy vadí i dráždivé jídlo - kyselá rajčata, citrusy, horké nápoje.

Příčinou je virus, ale ten se dostane ke slovu až při oslabení - vyčerpání, trauma (třeba nová rovnátka), stres. Podle jednoho výkladu afty ukazují na zlost nad nesprávnými rozhodnutími. Podle jiného jsou to pomluvy, ošklivá slova, která byla vyřčena. Podle ještě dalšího pravdivá slova, která nebyla vyřčena, protože se dotyčný chce vyhnout konfliktu. Vyberte si - můžete mi svůj názor napsat i na fb.

V následujícím výčtu najdete pomoc v akutním stavu.

Nezařadila jsem sem specifické léky používání pro stomatitidy vzniklé po chemoterapii, je potřeba trochu jiný přístup než u akutních aftů. Tyto běžné léky se mohou při shodě příznaků samozřejmě použít i tady.

Z pomocných metod - můžete kloktat šalvějí, heřmánkem, doporučuje se i slabý solný roztok. Vnitřně - doplnit vitaminy skupiny B (nejlépe Pangaminem), zinek, vit. E. Nezapomínejte na dostatek vitamínu D, je to nejdůležitější vitamin pro imunitu a většina populace ve střední Evropě ho má chronický nedostatek! (málo pohybu na slunci, pečlivé používání krémů s vysokým ochranným faktorem, téměř nulová obliba mořských ryb)

 

Co nejčastěji pomůže 

 

Kalium muriaticum

Pálivé afty, mohou i svědit, našedlý vřed, okolí zarudlé. Lze použít i na výplachy v ředění 6X, pokud seženete. Jinak v ředění  5 nebo 9CH.

Borax

Častý u kojenců, tam se používá i na moučnivku (soor). Plošky jsou bílé, nejdou setřít, při jídle mohou krvácet. Ústa hodně bolí, zlepší se navlhčením. Dítě řve na začátku kojení, nechce pít. Celkově je dítě vyděšené pohybem dolů (pláče při ukládání do postýlky) a hlukem. 5 - 9CH

Mercurius sol.

Afty se sliněním, krvácením z vředů i z dásní, oteklé dásně i jazyk. Zápach z úst, oteklé uzliny. Žízeň, vadí teplé i studené, může být i teplota a pocení. Vše horší v noci. Klasický lékař na takový obraz může předepsat antibiotika, ale mějte na paměti, že příčinou bývá vir a chtějte znát CRP. Původně virový zánět se může bakteriálně zkomplikovat, ale nebývá to pravidlem. 9 - 30CH, tím vyšší potence, čím víc je přítomno příznaků, čím vís jsou generalizované  a  čím víc jsou výraznější.

Kalium bichromicum

Vřídky jsou nažloutlé, zahloubené ve sliznici (jako díry), na spodině je žlutý hlen/hnis, který lze setřít a táhne se. 5- 15CH

Arsenicum album

Výrazně pálivá bolest zlepšená teplými nápoji. Pacient bývá zimomřivý a je horší po půlnoci. 9 - 30CH

Causticum

Pálivá bolest, snadná krvácivost. Jinak hledejte spíš celkové příznaky pro tento lék. 9CH

Sulphuric acid

Pálení, žlutá spodina, krvácivost. Pacient přepracovaný, ve spěchu, netrpělivý, vnitřně roztřesený a nervozní. Nesnáší vůni kávy! 5 - 15CH

 

Vždy lze přidat i jednu nebo obě tkáňové soli -

Silicea

Usnadňuje hojení, podporuje imunitu, vyčistí kyseliny z tkání. 5 - 9CH

Natrum phosphoricum

zlepšuje hojení a řeší zánět, vylučuje kyseliny z těla játry a ledvinami. 5 - 9CH

 

Důležité je dost pít, nejlépe čistou vodu s trochou citronové šťávy.

SEO